Skleroterapia - leczenie żylaków

To całkowicie bezbolesny i bezpieczny zabieg, który pozwala w zupełnie bezinwazyjny sposób pozbyć się żylaków i tzw. pajączków. Za jego pomocą leczy się zarówno pojedyncze żylaki, jak i znacznie większe – niezależnie od tego z jakiego powodu powstały i gdzie są zlokalizowane. Żylaki dają różne objawy. Skleroterapię wykonuje się poprzez podanie specjalnego preparatu, który powoduje zwłóknienie ścian naczyń krwionośnych, dzięki czemu dochodzi do ich naturalnego zamknięcia. W efekcie, całkowicie one znikają. Zabieg wykonywany przez doświadczonego chirurga naczyniowego z Centrum Zdrowia Lifemedica trwa krótko, a od razu po każdej z sesji, która trwa ok. 20 minut, można wrócić do codziennej aktywności. Dzięki tej technice oddala się też konieczność przeprowadzenia skomplikowanej operacji, która musiałaby się odbywać ze znieczuleniem i niosła ryzyko powikłań.

Dowiedz się więcej

Kiedy na zabieg?

Skleroterapia (obliteracja żylaków) to nieinwazyjny i całkowicie bezpieczny zabieg. Dzięki temu jest coraz popularniejszy i polecany pacjentom w każdym wieku. Zaleca się go przede wszystkim w przypadku chęci pozbycia się tzw. pajączków (teleangiektazji), ale też drobnych pojedynczych żylaków. Na skleroterapię mogą zgłosić się osoby niezależnie od wieku. Wykonywana jest zarówno  u ludzi w podeszłym wieku i także w tym przypadku jest niezwykle skuteczna. Nie ma też znaczenia przyczyna ich powstania: czy są to żylaki w ciąży, żylaki przy zmianach dermatologicznych czy powstałe po operacji. Obliterację żylaków można też wykonać przy różnych miejscach występowania żylaków: w okolicy sromu, w okolicy owrzodzenia skóry, kostki przyśrodkowej czy niewydolnych żył powierzchownych i przeszywających. Najwygodniej jest wykonać zabieg poza kresem letnim, gdyż bezpośrednio po nim nie powinno się wystawiać ciała na działanie promieni słonecznych. Konieczne jest też krótkie noszenie rajstop uciskowych, co przy wysokich temperaturach na pewno nie będzie komfortowe.

Jak się przygotować do zabiegu?

O przeprowadzeniu zabiegu powinien zdecydować specjalista – chirurg naczyniowy Centrum Zdrowia Lifemedica, który podejmie decyzję czy skleroterapia jest wskazana. W tym celu będzie musiał nie tylko ocenić stan kończyn. Doświadczony lekarz wykona także badanie USG metodą Dopplera. Gdy pacjent zostanie już skierowany na zabieg obstrzykiwania żylaków, musi się do niego odpowiednio przygotować, ale nie wymaga to od niego dużych wyrzeczeń. Wystarczy, że będzie pamiętał, by bezpośrednio przed zabiegiem nie używać żadnych kremów, maści i innych leków miejscowych w obszarach, w których będzie przeprowadzany zabieg. W wyniku tego powstać mogą bowiem zaczerwienienia, które mogą przeszkadzać nawet doświadczonemu specjaliście w obserwowaniu żył i naczyń. 14 dni przed zabiegiem warto natomiast zacząć przyjmować rutinoscorbin, który wzmacnia naczynia krwionośne i znacznie zmniejsza i tak już minimalne ryzyko przebarwień po zabiegu.

Co po zabiegu?

Po wykonaniu skleroterapii przez miesiąc należy unikać opalania się – nie tylko na słońcu, ale też w solarium. W tym czasie w ogóle należy unikać wysokich temperatur, nawet chwilowo. Niezalecane są więc też gorące kąpiele i prysznice. Nie powinno się też pozostawać w pozycji stojącej lub siedzącej przez dłuższy czas. W miarę możliwości należy jak najwięcej siedzieć, a jeśli musimy stać, lepiej już starać się chodzić – choćby na niewielkim dystansie.
Tuż po zabiegu trzeba natomiast wybrać się na godzinny spacer, który wykonać należy w specjalnych pończochach uciskowych. Statystyki medyczne z wielu lat potwierdzają długotrwały efekt zabiegu oraz zadowolenie pacjentów.

Dowiedz się więcej