Kiedy na zabieg?

Skleroterapia, czyli obliteracja żylaków, to małoinwazyjny i bezpieczny zabieg, który z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Najczęściej wykonywany jest u osób chcących usunąć pajączki naczyniowe (teleangiektazje) oraz niewielkie, pojedyncze żylaki. Zabieg może być przeprowadzany u pacjentów w różnym wieku, również u osób starszych, u których wykazuje wysoką skuteczność.

Nie ma znaczenia przyczyna powstawania zmian żylnych — skleroterapia stosowana jest zarówno w przypadku żylaków pojawiających się w ciąży, zmian związanych z problemami dermatologicznymi, jak i żylaków powstałych po przebytych operacjach. Obliteracja żylaków znajduje zastosowanie także przy różnych lokalizacjach zmian, między innymi w okolicy sromu, kostki przyśrodkowej, owrzodzeń skóry oraz przy niewydolnych żyłach powierzchownych i przeszywających.

Najlepszym okresem na wykonanie zabiegu jest czas poza sezonem letnim. Po skleroterapii należy unikać ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne, a przez krótki czas konieczne jest noszenie rajstop uciskowych. Wysokie temperatury mogą sprawiać, że rekonwalescencja będzie mniej komfortowa, dlatego jesień, zima lub wczesna wiosna są często najbardziej dogodnym momentem na zabieg.