Jak przygotować się do zabiegu skleroterapii?
Dzięki temu, że skleroterapia jest zabiegiem bezinwazyjnym, przygotowania do niego są bardzo ograniczone. Pacjent musi pamiętać o zaledwie kilku podstawowych aspektach, dzięki którym ułatwi pracę specjaliście wykonującemu zabieg.
Skleroterapię w Centrum Zdrowia Lifemedica wykonują wyłącznie doświadczeni specjaliści, którzy mają za sobą wiele podobnych zabiegów. Mimo tego dzięki odpowiednim przygotowaniom pacjent może ułatwić chirurgowi naczyniowemu pracę oraz przede wszystkim skrócić okres rekonwalescencji po zabiegu.
Przygotowanie Pacjenta do zabiegu Skleroterapii
Stosowane przez nas dobre praktyki medyczne zapewniają, że po badaniu kwalifikacyjnym oraz wykonaniu usg żył metodą dopplerowską w celu oceny możliwości i zakresu planowanego zabiegu skleroterapii, pacjent otrzymuje pełną wiedzę na temat zabiegu. Pozwala to na spokojne przygotowanie się do niego, także pod kątem zakupu odpowiednich wyrobów kompresyjnych, które będą niezbędne po każdym zabiegu skleroterapii. Mogą to być podkolanówki, pończochy, albo rajstopy medyczne o I lub II stopniu kompresji – wszystko zależy od rodzaju zabiegu i wskazań lekarza. Teoretycznie po zabiegu można użyć nawet bandaża elastycznego, ale nie jest to tak wydajne rozwiązanie, jak profesjonalne elementy kompresyjne, a także zdecydowanie mniej praktyczne i wygodne.
Odpowiednio wcześnie przed zabiegiem pacjent powinien też przygotować się do niego, ale wystarczy, by pamiętał o zaledwie kilku podstawowych kwestiach, które ważne są z punktu widzenia łatwości zabiegu oraz maksymalnego skrócenia czasu rekonwalescencji, po której będzie można bez przeszkód powrócić do pełnej aktywności. Nie wymaga to wielkich wyrzeczeń. Bezpośrednio przed skleroterapią nie można jednak korzystać z kremów, maści i innych kosmetyków lub leków miejscowych w obszarach, na których będzie przeprowadzany zabieg. Skóra powinna być całkiem czysta. Nie można jednak przesadzać, bo na przykład ogolenie włosów na nogach wcale nie pomoże. Może być sporym utrudnieniem dla chirurga naczyniowego, bo po goleniu, nawet idealnym, zawsze występują miejscowe zaczerwienienia skóry, które są przeszkodą w obserwacji żył i naczyń krwionośnych.
Jedyny aspekt, o który pacjent powinien zadbać odpowiednio wcześniej, to rozpoczęcie przyjmowania rutinoscorbinu dwa tygodnie przed zabiegiem. Wzmocni dzięki temu naczynia krwionośne i znacznie zmniejszy i tak już minimalne ryzyko przebarwień po zabiegu. Pozwoli to na szybsze odzyskanie naturalnego wyglądu w pełni zdrowej skóry.