Skleroterapia pozbądź się żylaków bezboleśnie
Ten całkowicie bezinwazyjny zabieg pozwala na pozbycie się żylaków i tzw. pajączków, niezależnie od miejsca i przyczyny ich powstania. Doświadczenie chirurgów naczyniowych z Centrum Zdrowia Lifemedica sprawia, że po trwającym zaledwie ok. 20 minut zabiegu efekty utrzymują się przez wiele lat.
Skleroterapia polega na wstrzyknięciu w okolice żył i naczyń specjalnego preparatu, który powoduje zwłóknienie ścian naczyń krwionośnych, dzięki czemu dochodzi do ich naturalnego zamknięcia. W efekcie, całkowicie one znikają.

Obecnie stosuje się cztery rodzaje skleroterapii:
- skleroterapia tradycyjna, polegająca na iniekcji roztworu bezpośrednio do żylaka na podstawie naturalnej obserwacji lekarza;
- skleroterapia piankowa, czyli wstrzykiwanie pianki, której używa się głównie przy dużych żylakach, by zapewnić lepszy kontakt środka chemicznego z wnętrzem naczynia;
- skleroterapia pod kontrolą USG, stosowana przede wszystkim dla bezpiecznego nakłuwania głębiej położonych, niewidocznych naczyń;
- mikroskleroterapia, polegająca na wstrzykiwaniu do wnętrza żylaka małych ilości roztworu co 2-3 cm, co pozwala na leczenie nawet niewielkich żylaków.
Skutkiem wszystkich zabiegów jest wywołanie zapalenia żyły, która dzięki temu zarasta i w efekcie całkowicie zanika. Nie zawsze lek trzeba nawet wprowadzić do samej żyły. Czasami wystarczy zaaplikować go w jej sąsiedztwie. W niektórych przypadkach jest to nawet niemożliwe – żyły są po prostu za małe. Tak dzieje się np. w przypadku leczenia pajączków.
Skleroterapię wykonuje się zarówno ze względów kosmetycznych, jak i leczniczych. Pomaga ona bowiem wyleczyć niewydolność żylną. Usuwa się też żylaki podczas ciąży, czy żylaki w okolicy sromu. Nie zawsze jednak zabieg można przeprowadzić. Nie wolno stosować skleroterapii, jeśli pacjent jest unieruchomiony, bo po zabiegu trzeba koniecznie spacerować. Wykluczeniem są też infekcje, choroby układowe, miażdżyca, cukrzyca, początek ciąży, alergie, choroby krwi, krytyczne zakrzepice żył powierzchownych i głębokich czy obrzęki podudzi.
Przebieg skleroterapii
Przeprowadzany w Centrum Zdrowia Lifemedica zabieg skleroterapii trwa ok. 20 minut. Polega on na wstrzyknięciu w światło żyły lub jej bezpośrednie okolice leku obliterującego. Przy pierwszym zabiegu używa się najmniejszej ilości leku, by sprawdzić reakcję organizmu, także pod względem ewentualnego uczulenia. Kolejne zabiegi (zazwyczaj z tygodniową przerwą) to zwiększanie dawki. Cykl kończy się z reguły na 4-6 zabiegach, a potem wystarczy co rok zgłaszać się na kontrolę, bo żylaki mogą powrócić. Z ankiet przeprowadzanych wśród pacjentów po zabiegu skleroterapii wynika jednak, że z reguły efekty terapii są wieloletnie.
Zabieg wykonuje się bez znieczulenia, bo nie jest on bolesny. Pacjent powinien jednak informować lekarza o każdym, nawet najmniejszym bólu, bo może to być efekt wydostania się leku poza światło naczynia, co nie zawsze jest wskazane.
Zobacz także: zalecenia po zabiegu.