Zalecenia po zabiegu skleroterapii
Cztery tygodnie bez opalania się i gorących kąpieli. Godzinny spacer tuż po zabiegu, unikanie zbyt długiego przebywania w pozycji stojącej oraz noszenie bielizny kompresyjnej – po skleroterapii warto zainwestować nieco czasu, by efekt zabiegu był wieloletni.

Bezpośrednio po zabiegu należy założyć opatrunek kompresyjny, który nie powinien być zdejmowany przez co najmniej dobę. To minimalny okres, który stosuje się po zabiegu małych żyłek. Jeśli skleroterapii poddane były większe, wydłuża się też okres noszenia uciskowych pończoch – nawet do kilku dni. Decyzję zawsze podejmuje chirurg naczyniowy. Przyjmuje się jednak zasadę, że im większe były żylaki, tym okres kompresjoterapii powinien być dłuższy. W sumie kompresy powinno nosić się nawet do czterech tygodni po ostatnim ostrzykiwaniu.
Tuż po zabiegu pacjent powinien też udać się na spacer. Absolutnym minimum jest 30 minut ciągłego chodzenia, ale zaleca się, by trwało to nawet godzinę. Najważniejsze jest to, by chodzić praktycznie od razu po zabiegu, a nie na przykład po powrocie do domu itp. Także w kolejnych dniach należy jak najwięcej spacerować i prowadzić aktywny tryb życia.
Nie można przejmować się natomiast zaczerwieniami wokół ostrzykiwanych żył. Jeśli się one pojawiły, dowodzi to jedynie tego, że skleroterapia była skuteczna, bo jej efektem ma być niewielki obrzęk i bolesność miejsca zabiegu podczas ruchu. Czasami zaczerwienienie pojawia się nawet tydzień po zabiegu i nie ma w tym nic dziwnego. Nie ma żadnych przeciwwskazań, by stosować wtedy leki przeciwbólowe, a także chłodzić bolesne miejsce lodem. Po dwóch tygodniach zasinienia powinny zniknąć, choć w nielicznych przypadkach przebarwienia występują nawet przez kilka miesięcy.
Po skleroterapii nie powinno się też opalać, korzystać z solarium oraz unikać rozgrzewania skóry i wystawiania jej na działanie wysokich temperatur. Jeśli już nie możemy obyć się bez gorącej kąpieli, powinna ona być możliwie krótka, a po niej należy zastosować zimny prysznic na nogi – ze szczególnym uwzględnieniem obszarów, na jakich prowadzony był zabieg.
Nie zaleca się też pozostawania w pozycji stojącej lub siedzącej przez dłuższy czas. W miarę możliwości należy jak najwięcej siedzieć, a jeśli już musimy stać, lepiej starać się chodzić – choćby na niewielkim dystansie, a nawet przestępować z nogi na nogę.